Kahve, kan damarlarınızı desteklemeye yardımcı olabilir

20 Kasım 2013 – Bir fincan kahvedeki kafein, küçük kan damarlarınızın daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir.

27 sağlıklı yetişkinin bir çalışması – ilk kez – bir fincan kafeinli kahve içmenin bir parmakta kan akışını önemli ölçüde iyileştirdiğini gösterdi, bu da vücudun daha küçük kan damarlarının iç astarının ne kadar iyi çalıştığının bir ölçüsüdür. Özellikle, bir fincan kafeinli kahve içen katılımcılar, kafeinli kahve içenlere kıyasla 75 dakikalık bir süre boyunca kan akışında yüzde 30 artışa sahipti.

Japonya’nın Okinawa’daki Ryukyus Üniversitesi Farmakoloji Bölümü’nde baş araştırmacı ve kardiyolog ve profesör olan Ph.D., Masato Tsutsui, Masato Tsutsui, “Bu bize kahvenin kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesine nasıl yardımcı olabileceğine dair bir ipucu veriyor” dedi.

Çalışma, dünya çapında en çok tüketilen içecek olan kahve hakkında büyüyen bir araştırma grubuna katkıda bulunuyor. Önceki çalışmalar, kahve içmenin kalp hastalığı ve felçten ölme riskleri ile bağlantılı olduğunu ve yüksek dozlarda kafein daha büyük arterlerin işlevini iyileştirebileceğini göstermiştir.

Çalışma katılımcıları, 22 ila 30 yaşları arasında sık sık kahve içmeyen insanlardı. Bir günde, her katılımcı beş onsluk bir fincan normal veya kafeinli kahve içti. Daha sonra araştırmacılar, kan dolaşımını mikroskobik düzeyde ölçmek için invaziv olmayan bir teknik olan lazer doppler akış metrisi ile parmak kan akışını ölçtüler. İki gün sonra, deney diğer kahve türü ile tekrarlandı. Ne araştırmacılar ne de katılımcılar kafeinli kahve içtiklerini bilmiyorlardı.

Araştırmacılar kan basıncını, kalp atış hızını ve vasküler direnç seviyelerini kaydetti. Ayrıca kafein seviyelerini incelemek ve hormonların kan damarı fonksiyonu üzerindeki rolünü politika etmek için kan örnekleri aldılar.

Decaft ile karşılaştırıldığında, kafeinli kahve katılımcıların kan basıncını hafifçe yükseltti ve geliştirilmiş gemi iç astar fonksiyonu. Kalp atış hızı seviyeleri iki grup arasında aynıydı.

Tsutsui, kafeinin kan damarlarının açılmasına ve iltihabı en aza indirmeye yardımcı olabileceğini öne sürmesine rağmen, kafeinin küçük kan damarı fonksiyonunu iyileştirmek için nasıl çalıştığı hala belirsiz.

Tsutsui, “Kahvenin olumlu etkilerinin nasıl çalıştığını biliyorsak, gelecekte kardiyovasküler hastalık için yeni bir tedavi yöntemine neden olabilir” dedi.

Hikaye Kaynağı:
Yukarıdaki hikaye, AAA’ların bir hizmeti Eurekelert!
Not: Malzemeler içerik ve uzunluk için düzenlenebilir. Ayrıca bilgi için lütfen yukarıda belirtilen kaynakla iletişime geçin.