Vücut geliştirme kültürünü suçlamak – Bölüm 2

Josh Hodnik

Adalet ve eşitlik, son birkaç yılda oldukça büyük bir spot ışığı alan konulardır. L.A. Clippers sahibi Donald Sterling, ırkla ilgili son açıklamaları hakkında bir medya fırtınası yarattı ve tüm ırksal grupların Sterling’e yönelik eleştirisi, ırksal eşitliği ilgilendirdiğinde toplumumuzun ne kadar değiştiğini gösterdi. Adalet söz konusu olduğunda, gerçekte neyin adil olduğunu sormak zorundadır? Hepimiz farklı genlerle doğduk ve farklı ortamlarda arttık, ancak birisi bir şeyde başarılı olduğunda ve başka bir kişi olmadığında, kıskançlık genellikle başarısız kişiyi bir şeylerin adil olmadığını düşünmeye yönlendirecektir. Haksızlık hissi, anabolik steroidlerle ilgili olarak gerçekleşen çok sayıda cadı avının arkasında büyük bir itici güç olmuştur.

Kıskançlık

Barry Bonds tüm zamanların Homerun lideri olma yolunda olduğunda, “seviyesiz oyun alanı” ifadesi muhtemelen geçmişte olduğundan çok daha fazla kullanıldı. Fikir birliği, Bonds’un bir dolandırıcı olmasıydı ve Homerun Kralı olarak taçlandırılmaya layık olmamızdı. Alınan tahvillerin çoğunun kıskançlıktan kaynaklandığından şüpheleniyorum ve gerçek bir insan olmadığı gerçeği sorunlara yardımcı olmadı. Barry, anabolik steroid almadan önce yüksek performanslı bir sporcuydu. Üst düzey sporcular, vücut geliştiriciler ve başarılı işadamları gibi başarılı insanlar, ortalama bir insanın yaptıkları seviyeye ulaşmak için düşünmeyeceği bile işe koydular. Tabii ki, genetik bir kişinin spor dünyasında ne kadar ileri gidebileceğine dair büyük bir rulo oynar, ancak bir sporcu veya vücut geliştiricisi eğitim ve diyete aşırı bağlılık olmadan yaratılamaz. Bu tipik olarak bir sporcu veya vücut geliştiricisi bir dolandırıcı tanımlandığında dikkate alınmaz. Kıskançlık denilen o lanet duygu hakkında bir kez daha konuşalım. Bir kez veya mevcut başarı olmayan bir sporcunun Barry Bonds veya diğer herhangi bir sporcuyu, performans geliştiren ilaçları kabul eden veya kullanmakla suçlanan bir dolandırıcı araması çok kolaydır. Kim kendisine veya başka herhangi birine boktan genetiğe sahip olduklarını kabul etmek ister? Bugünün erkeklik ve atletizm hakkındaki görüşü ile çok fazla değil. Bununla birlikte, birisinin steroid kullanıcıyı hiç olmadığı kadar büyük bir şey başardıysa kınamak daha kolaydır.

Suçlamak

Eski Plano West beyzbol yıldızı Taylor Hooten, anabolik steroid almayı bıraktıktan sonra 2003 yılında intihar etti. Taylor’ın intiharının depresyonun bir sonucu olduğu söyleniyordu. Taylor’ın babası Don, Taylor Hooten organizasyonunu başlattı ve hatta Kongre’den önce steroidlerin tehlikeleri hakkında ifade verdi. Steroid kullanımı aniden durdurulduğunda, Taylor Hooten’de olduğu gibi, doğal testosteron seviyelerinin bir süre düşük kalacağı, uyuşukluk ve orta depresyonu tetikleyeceği kanıtlanmıştır. Düşük testosterondan depresyon nadir değildir. Aslında, tıp topluluğu tarafından düşük testosterondan muzdarip erkekler için tanınan bir yan etkidir. Düşük testosteron seviyeleri ile dolaşan erkeklerin sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesindedir, bu nedenle bu durumdan depresyon intihara neden olacak kadar şiddetliyse intihar oranı onunla tırmanmalıdır. Taylor Hooten’in Lexapro olarak bilinen anti-depresanı aldığı bilinmektedir. FDA, 2004 yılında bu ilaca uyarı veren bir kara kutu koyarak, artışa neden olduğunu belirtti, intihar düşünceleri ve davranışları. FDA tarafından tutuklanmadan önce, büyük miktarlarda anabolik steroid alıyordum ve birkaç yıl boyunca ara vermeden vardı. Açıkçası, tutuklama meydana geldiğinde ve federal hapishaneye gönderildim ve doğal testosteron seviyelerim yoktu. Bu yüzden Hooten’in yaşadığını belirttim ve bu ikiz kız kardeşimin bir trafik kazasında öldükten sadece bir ay sonra, ne kadar hapis cezası alacağımı anlamadan. Yani dünyam iyi görünmüyordu ve asla intihar düşüncesi yoktu. Taylor Hooten’in kişisel dünyasını bilmiyordum ve asla yapmayacağım. Bu çocuğun intiharını neyin körüklediğini kim bilebilir. Bu çok üzücü bir durumdur, ancak anabolik steroidleri suçlamak saçmadır. Ölüm meydana geldiğinde, hane halkları genellikle acı ve öfke aşamalarından geçer ve öfke bir aile üyesini suçlamaya ve tipik olarak yapamayacakları şeyleri yapmaya yönlendirebilir. Bence Don Hooten için durum böyle, ancak çok sayıda insan söylediklerini ve yaptıklarını göz ardı ederken, milletvekillerimiz ağzından çıkan her kelimeye inanıyorlardı.

Anabolik steroidlerin yan etkileri olduğu bilinse de, tıpkı ABD’de reçete edilen diğer ilaçlar gibi, fikir birliği anabolik steroidlerin kanser, karaciğer hastalığı, kardiyovasküler hastalık, erken ölüm ve hatta roid öfkesine neden olduğudur. Bu yan etkilerin anabolik steroidleri kötüye kullanmayan insanlarda meydana gelmediği gösterilmiş olsa da, halkın görüşü çok değişti. Reçeteli ilaçlar burada Amerika Birleşik Devletleri’nde pazarlanmadan önce, ödenecek para miktarıDavalardaki UT hesaplanır ve bu sayı iyi bir kâr gösteremeyecek kadar yüksekse, bu ilaç çöp kutusuna gidecektir. Esasen ödül tipi zihniyete karşı bir risktir. Reçeteli ilaç kullanımına her yıl neredeyse yirmi bin ölüm meydana gelir. Bunlar hala piyasada olan ve hala hastalara reçete edilen ilaçlardır.

Amerika’da 88k insanlar her yıl alkol kullanımından ölüyor, tütünden 480 bin ve reçeteli ilaçlardan 100K. Reçeteli ilaçlar çoğunlukla yönetilir, ancak tütün ve alkol sadece kullanım söz konusu olduğunda yaş sınırlamalarına sahiptir. Anabolik steroid kullanımı veya istismarı nedeniyle yaklaşık yarım düzine ölümün meydana geldiği tahmin edilmektedir. Steroidler nedeniyle bu ölümler hala tartışmalıdır, çünkü ölenler anabolik steroidler kullansa ve normalden çok daha fazla kas kütlesi taşımasına rağmen, anabolik steroidlerin mi yoksa diğer yaşam tarzı faktörlerinin bu ölümlere katkıda bulunup katkıda bulunmadığından emin değildir. ABD’de her yıl asetaminofen kullanımından (300’den fazla) ölen, toplamda beklenen steroid ölüm sayısından çok daha fazla insan var. Burada sorun nedir?

Anabolik steroidler artık onları zihin değiştiren ilaçlar olan ketamin, kortemine, peramin ile bir kategoriye koyan Program 3 ilaçlarıdır; Anabolik steroidler zihin değiştirme değildir. Roid Rage hikayeleri hakkında her şeyi biliyorum, ancak birkaç doktor, bu konuda çeşitli çalışmalar yapıldıktan sonra yıllar önce mitin bu konuda olduğunu söyledi. Roid Rage, anabolik steroid kullanımı ile ilgili olduğunda kolayca suçlama kategorisine girer. Steroid kullanıcısı aptal veya psikotik bir şey yapar ve gerçek sorunları yerine hemen anabolik steroid kullanımını suçlar. Bir okula koşan ve onu vuran psikotik bir insan için silah suçlamak gibi. Halkın dışarıda gerçekten çılgın insanlar olduğunu algılamakta zorlanıyor.

Bildiğimiz gibi, profesyonel sporlar steroid kullanımından dolayı dövüldüğünde, vücut geliştirme topluluğuna kanar. Bugünlerde tüm profesyonel ve üst düzey amatör vücut geliştiricilerin büyük miktarlarda anabolik steroid kullandığı iyi bilinmektedir. Bazıları kullanımı reddedecek ve bazıları bunu kabul edecek, ama orada. Günün sonunda, tüm mevzuatların yerine getirildiği zaman, görüntülenmesi gereken vücut geliştiricisi (rekabetçi olsun ya da olmasın). Büyük bir hapis cezasına çarptırılacak Alex Rodriguez veya Barry Bonds değil, her şeyi daha sağlıklı olmak ve elinden gelenin en iyisini yapmak için yapan bilinmeyen adam.