Bu gazinin suçlamasını 5 kritik bir sağlık hizmeti yolculuğu için bir katalizör olarak nasıl kullandığını keşfedin

Fitbit hikayem geçen yıl Noel arifesinde başladı. Neşeli ve telaşlı bir zamandı. Eşim ve ben dört yetişkin çocuğu ve on torunu var, bu yüzden ziyaret eden bir sürü insan vardı. O sabah, sağlık metriklerimi yüküm 5’imle kontrol ettiğimde, kalp atış hızı değişkenliğimin (HRV) gece boyunca kayıt yapmadığını keşfettim. EKG özelliğine bir süredir bakmamıştım, bu yüzden meraktan denemeyi seçtim.* Okuma, kalbimin atriyal fibrilasyon durumunda olduğunu gösterdi. Kalbimin odaları normal koordineli tarzında daralmıyorlardı. Ayrıca kalp atış hızımın biraz yükseldiğini keşfettim, ancak olağandışı bir çarpıntı hissedemedim.

Biraz endişeliydim, ama hemen tehlikede olduğumu düşünmedim. Noel’e kadar eşime veya aileme söylememeyi seçtim. Kimseyi endişelendirmek istemedim ve kendi başına çözülebileceğini düşündüm. Sonuçları iki kez kontrol etmek için eşimin suçlamasını 5 ödünç aldım ve yeterince AFIB okumasını gösterdi.

Beş gün sonra, kutlamalardan temizlendikten sonra, birincil bakım doktorumu görmek için bir randevu aldım. Ona suçlamamın hala AFIB olduğunu gösterdiğini gösterdim. Bir kardiyologla görüştükten sonra, kalp ritmimdeki değişime neyin neden olabileceğini anlamaya çalışmak için bir dizi test başlattım.

Tüm testler geri döndükten sonra beklenmedik iki şey öğrendim. Görünüşe göre, doğumdan itibaren kalp kusurum vardı. Buna biküspit aort kapak denir – temel olarak, kalbimde sadece iki flep olması beklenen valflerden biri sadece iki tane var. Bu nispeten yaygın bir kusur ve beni aktif bir hayata götürmemi asla engellemedi. Ne yazık ki, biri doktorların bulduğu diğer komplikasyonlara çok daha yatkın hale getirebilir. Kalbimi incelerken torasik aort anevrizması keşfettiler. Kalbimden vücudumun geri kalanına kan taşıyan büyük kan damarlarından biri, tipik olarak olması gerekenden daha büyük ve zayıftı.

Aort anevrizmaları korkutucudur, çünkü genellikle semptomları yoktur ve zayıflamış kan damarı hiçbir uyarı olmadan kırılamaz. Bu ölümcül olabilir. Durumu öğrendikten sonra, doktorunuz daha büyük olup olmadığını görmek için anevrizmanın boyutunu zamanla izleyebilir. Doktorlarım önemli bir değişiklik görmedikçe ameliyat için aday değilim. Şimdi durumumu geleceğe izleyecek bir doktor panelim var.

Tanı ilk aldığımda, yaşam tarzımı büyük ölçüde değiştireceğinden endişeliydim. 62 yaşındayım ve her zaman çok aktif oldum. Lisede spor oynadım, sonra orduda 7 yıl ve 25 yıl kolluk kuvvetlerinde hizmet verdim. 9 yıldır emekli oldum ve eşim ve ben ağırlık antrenmanı, bisiklet ve bir kürek makinesi içeren bir egzersiz programımız var. Köpeklerimiz var ve günde en az iki mil yürümeyi seviyoruz. Garajımız hemen hemen tam işleyen bir spor salonu. Bu faaliyetlerden vazgeçmek iç karartıcı olurdu.

Neyse ki, doktorlar bana birkaç modifikasyonu takip edersem aktif kalmanın her zamanki gibi gerekli olduğunu söylediler. Bana kilomu yüzde 20 azaltmamı, egzersiz yaparken kalp atış hızımı izlememi ve nefesimi tutmamamı söylediler.

Şimdi düşük bir kalp ilacı doz kullanıyorum ve AFib şimdilik çözüldü, ancak yükümü düzenli olarak kontrol ediyorum. Çok yüksek olun ve günlük hazırlık puanımı her gün kontrol ediyorum ve hafta boyunca aktif bölge dakikalarımı takip ediyorum. Fitbit’imde EKG özelliğini hiç kullanmamış olsaydım, muhtemelen iki kalp koşulumu öğrenmezdim. Bu bilgi daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürme şansımda önemli bir rol oynayacak.

Ethan Watters’a söylediği gibi

*Fitbit EKG uygulaması yalnızca belirli ülkelerde mevcuttur. 22 yaşın altındaki insanlar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Ek ayrıntılar için bkz. Fitbit.com/ECG. ”

Bu bilgiler sadece eğitim amaçlıdır ve tıbbi tanı veya tedavinin yerini almaz. Bir sağlık problemini veya durumu teşhis etmek veya tedavi etmek için bu bilgileri kullanmamalısınız. Diyetinizi değiştirmeden, uyku alışkanlıklarınızı değiştirmeden, takviyeleri almadan veya yeni bir fitness rutini başlatmadan önce her zaman doktorunuza danışın.