4 harika neden (bir doktordan!) Yeni ayakkabılar almak için

Çok daha sık yeni vuruşlar almanızı sağlamak bir ploy gibi görünebilir, ancak atletik ayakkabılardaki malzemelerin gerçekten bir raf ömrü var – onlar Kullanımla ve zamanla ayrılın. Bir spor tıbbı doktoru ve Running Strong’un yazarı Jordan D. Metzl, “Bir ayakkabı oluşturan yumuşak, kabarık malzemeler de yastıklama ve destek sağlamak için yaratıldı” diyor. “Ama çok daha fazlası ayakkabılarınızı giyiyorsunuz, bu malzemeler çok daha fazla paketliyor ve o baharlığı kaybediyor.” Bu yüzden birçok iş, 300 ila 500 mil arasında herhangi bir yerden sonra koşu ve yürüyüş ayakkabıları ticaretini öneriyor.

Bu kesinlikle rafta en pahalı spor ayakkabılarını almak için gerekliliğinizi göstermez. Aslında, bir Danimarkalı işletme tarafından tamamlanan bir anket, maliyetli koşu ayakkabıları ortaya çıkarır – ve bazı durumlarda, tüketici incelemelerine göre daha da uygun olan seçeneklerden daha kötü. Yine de, aşınma endikasyonları ve gözyaşı aynı kalır. Yeni bir çift atletik ayakkabı alma zamanının ne zaman geldiğini tam olarak nasıl anlayacağınız.

1. Ayakkabılarınız yıpranmış görünüyor

Metzl, Gözyaşı gibi genel aşınma ve gözyaşı arayın. “Eğer basamaklar gitmişse, artık kavrama veya çekiş tedarik etmeyeceklerdir ve ayak bileği bükülmelerinin yanı sıra kaymalara neden olabilir.”

2. Dizleriniz ağrılı hissediyor

Yıpranmış yastıklama malzemesi, kalçaların yanı sıra ağrılı dizlere de neden olabilir. Metzl, “Ayakkabılarınız orta uçların artık sıkışmadığı noktaya ulaştığında, artık hareketinizi yastıklamadıklarının bir göstergesi, bu da vücudunuza, özellikle eklemlere çok daha fazla baskı oluşturuyor” diyor.

3. Kick’leriniz de çok şey var

Hala gevşek hissediyorlarsa – tam olarak ne kadar sıkı dantel verdiğiniz önemli değil, yeni bir çift üzerinde kayma zamanı. Metzl, “Ayakkabılar zamanla geriliyor ve bunları kullanmaya devam ederseniz, kabarcıklara neden olabilecek belirli alanlarda ovarak sürtünmeyi fark edebilirsiniz” diyor.

4. Daha fazla adım atma niyeti belirlersiniz!

Kıyafetlerinize yapılan bir yatırım, Ocak ayının ötesinde ilham almak için sadece zorunludur. Metzl, “Yeni bir çift ayakkabının hissettiği yöntemi seviyorum” diyor. “Bu ek bahar beni her zaman çok daha fazla adım atmaya teşvik ediyor!”

Bu bilgi akademik işlevler içindir, ancak tıbbi tanı veya tedavinin yerini almaz. Bir sağlık ve sağlıklı yaşam sorunu veya koşulunu teşhis etmek veya tedavi etmek için bu bilgileri kullanmamalısınız. Diyetinizi değiştirmeden, uyku alışkanlıklarınızı değiştirmeden, takviye almadan veya yeni bir fiziksel uygunluk rutini başlatmadan önce her zaman doktorunuzla denetleyin.

Kimberly Daly Farrell

Kimberly Daly Farrell, Fitbit’in yönetici editörüdür. Lisanslı bir sağlık ve sağlıklı yaşam eğitmeni ve kendi kendine teşhis edilen koşu bağımlısı Kimberly, bütünleştirici beslenmeyi inceledi ve üç maratonu tamamladı. Daha önce şekil, cazibe, fitness ve harika ev temizlik dergilerinde editoryal pozisyonlar düzenlemişti.